חיפוש
  • ברוס רפופורט

מינוף להשקעה חוזרת

חודש יוני המשיך את מגמת העליות בבורסות של הכלכלות החזקות כאשר מדד הDAX (גרמניה) עלה בכ- 6.3%, ובארה"ב מדד ה נסדק עלה גם בכ- 6.3%. לעומת זאת אצלנו ירידה של כ 5% במדד ת"א 125 ביוני.


אבל כאשר בוחנים אסטרטגיה לטווח של עשרות שנים, התנודות בטווח הקצר אינן משפיעות על התכנון, מאחר ובטווח הארוך בוחנים את ממוצע התשואה לאורך כל התקופה. כאשר בוחנים תשואה לטווח הארוך הגורם העיקרי אשר משפיע על תשואת התיק הינו אופן חלוקת ההשקעה בין אפיקי השקעה שונים. בנוסף יש יכולת השפעה משמעותית נוספת - היכולת לבצע מינוף פיננסי. המשמעות של המונח מינוף פיננסי – הינה היכולת להרוויח מהשקעה של כספם של אנשים אחרים (OPM – Other People Money).


הדרך הנפוצה והמוכרת ביותר למינוף הינה רכישת דירה שניה להשקעה. כאשר נלקחת משכנתא למימון הרכישה, למעשה המשקיע משתמש ב- OPM =משכנתא במקרה זה. בעסקת רכישת דירה להשקעה - אם התשואה כתוצאה מהשכרת הדירה בנוסף לעליית הערך של הדירה לאורך השנים תהיה גבוהה מהריבית שמשולמת על ההלוואה וההוצאות הנוספות על הדירה, אזי נוצר רווח מכספים שלא שייכים למשקיע.


חשוב לציין – למרות שזה נוגד את תפיסה הציבור הרחב, לא בהכרח השקעה בדירה שניה תניב רווחיות. בהחלט ייתכן מצב שבו אין רווח בעסקת רכישת דירה להשקעה. לכן חשוב ביותר לפני ביצוע של כל סוג של השקעה ממונפת –לבדוק את כל הנתונים ולוודא שהמינוף רווחי.


על מנת לבצע מינוף השקעות ישנן דרכים מורכבות אשר לרוב אינן נגישות לציבור הרחב, אך ישנן גם אפשרויות נגישה לציבור הרחב למינוף השקעה באמצעים פשוטים ובכך לייצר תשואה מהשקעה של OPM.


הגדלת התשואה בטווח הארוך מחויבת בתקופה זו לאור הריביות הנמוכות, ומינוף להשקעה חוזרת הוא נושא חשוב ביותר בכל תיק פיננסי משפחתי. להמחשה – אם נשקיע 10,000 ₪ לתקופה של 35 שנים- אזי בהנחת ריבית של 3.5% שנתית סה"כ יצטברו 33,981 ₪ המהווים תשואה ברוטו של כ- 240% . אם יבוצע מינוף להשקעה חוזרת ונשפר את התשואה על אותו סכום השקעה ל 5.5% בשנה, אזי יצטברו 68,225 ₪ בחיסכון, המהווים תשואה ברוטו של כ – 580%. הפרש משמעותי ביותר לגיל פרישה עבור כל משק בית.


יש לציין שמינוף יתר או מינוף לטווחים קצרים מדי יכולים להניב הפסדים משמעותיים. לכן חשוב מאוד לבצע מינוף אך ורק לאחר תכנון פיננסי מלא וכחלק מאסטרטגיה של משק הבית כאשר ההשקעה לטווח ארוך ובמוצרים המתאימים לפרופיל הסיכון הפרטני של כל משפחה.

7 צפיות0 תגובות