חיפוש
  • ברוס רפופורט

חוות דעת אישית לאור המשבר העולמי

כולנו שותפים להתפתחויות העולמיות והמקומיות האחרונות. כמו בכל משבר ישנם רבים הנבהלים ומופתעים מהירידה בשווקי ההון, מבין שחקני הנגזרים (אופציות) יש מי שבמקרה הימרו נכון ומרוויחים יפה על הירידות, ויש מי שהימרו הפוך ומחקו השקעות. יש המנסים לתת עצה "חכמה" לתזמון פעולות של מכירה וקניה, ויש שרק מחכים לבצע רכישות ומיזוגים במחיר מבצע... בקיצור ישנם כל המאפיינים של משבר בכלכלה ובשווקי ההון.


כמי שעוסק בתחום החיסכון וההשקעות לטווח הארוך מעל שני עשורים אציין שאין דבר מפתיע בתגובה של הפעילים בשוק ההון והציבור למשבר של שווקי ההון הנוכחי למעט המקור שלו – זו הפעם הראשונה במאה השנים האחרונות שמדובר בוירוס אשר גורם למשבר בכלכלה העולמית. יחד עם זאת מבחינה מקרו כלכלית רחבה מדובר במחזור של ירידות לאחריו שוב נראה עליות בשווקים, כאשר ייתכן ולצורך כך מדינות יפעילו כלים מרחיבים שלא נראו מאז המשבר ב 2008.


נקודת ה"אור" שמציינים רוב האנליסטים במשבר הנוכחי היא יכולת ההתאוששות מהירה של הכלכלה והשווקים לאחר השתלטות על נגיף הקורונה בכל תרחיש.


בעניין התיק הפיננסי האישי שלנו, הניסיון לתזמן את המועד של תחילת העליות היא הטעות הנפוצה ביותר. על מנת להנות מהעליות שיבואו עלינו "לשלם" את המחיר התאורטי שבירידות כעת. לגבי כל אחד מאיתנו באופן אישי - האסטרטגיה האישית היא ארוכת טווח ונלקחים בחשבון משברים לאורך הדרך, ולכן אין סיבה לשנות אסטרטגיה שנקבעה. כלומר ההחלטה הנכונה תהיה להיצמד לאסטרטגיה ארוכת הטווח שלכם גם כעת.


במבט גלובלי רחב - האנושות תשרוד את הקורונה, וסביר להניח שיופקו לקחיה לגבי אופן התגובה העתידי של מדינות, עמים והפרטים בהתפרצויות עתידיות של נגיפים. האנושות ודאי תהיה מוכנה הרבה יותר בהתפרצות הנגיף הבא.

4 צפיות0 תגובות